emilymiller1123 emilymiller1123
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

The total cost renting a bicycle is $10 flat fee plus an additional $7.50 per hour. If the total cost was $55, for how many hours was the bicycle rented

Respuesta :

jaimeef jaimeef
  • 01-09-2020
The bicycle was rented for 6 hours.
Answer Link
AngelicNessa AngelicNessa
  • 01-09-2020
The bicycle was rented for six hours
Answer Link

Otras preguntas

The garden had 1,233 bees, the garden also had 137 flowers, each of the bees was on one of the flowers, each flower had the same number of bees as the others. T
All of the alkali earth metals, Group 2, have two valence electrons. Which of these would represent the oxidation number of the alkali earth metals such as mag
How does culture influence play in early childhood?
Partial products 42x5
Cerebrospinal fluid is formed by filtration of blood in the
What did Nellie Bly report on?
What is a pact? (History of Islam)
In Colombia, _______. a)children are not required to go to school b)children are required to go to school until they are about 9 c)children are required to go t
Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
How do I solve 3(x+5)=39