keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Describe events that show terrorism is now a major threat to U.S. national security
what are the two methods of creating a folder​
A 5 paragraph essay on Unit 3 - Evidence Based Argument Set pls someone help me write this essay its urgently need today
I know the measure of angle m is 100 degrees. I did this multiple times and J and L are not 80 degrees so what are the measures of angles L and J?
The article states: "Talkies" were introduced in the 1920s. These were movies that added sound. About 10 years later, "Technicolor" arrived. It wowed audiences
Sofia buys 3.8 pounds of potatoes for $0.85 per pound. Flynn buys 4.2 pounds of potatoes for $0.75 per pound. How much more does Sofia spend than Flynn?
how many types airI need a formula of calculating the s i unti of force​
draw a smiling face if you consider it as aeustress and sad face if it cause distress 1. choosing a gift for a friend
what are the three gases our atmosphere is mainly composed of
I would just like to know what this means and how to do it consistently. Thanks (: