diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Please can someone help me with this 6. Where did the industrial revolution begin and what was the first primary industry to undergo great change? Rules: Stat
Dagogo uploads 333 videos on his channel every month. each video averages 151515 minutes in length and gets an average of 150{,}000150,000150, comma, 000 new vi
Malaria is a disease caused by the drinking of dirty water. True False
Solve:|x-3|=7 pls answer
Si la probabilidad de resolver un problema cualquiera es p, entonces la probabilidad de resolver un problema de n problemas propuestos, es:
How far apart are two conducting plates that have an electric field strength of 4. 4 kv/m between them, if their potential difference is 15 kv?
What has been found in Ethiopia that suggests it may be the place of humankind's origin? A. 3.2 million year old bones B. 3.2 million year old carvings C. 3.2 m
How does the graph of g(x) = (x + 4)3 − 5 compare to the parent function f(x) = x3
To be effective, market researchers must ___________ collect, record, analyze, and interpret data
2. A football team plays 28 games and wins 4 out of every 7 games played. No match ended in a draw. (b) Calculate the win - loss ratio of this football team. (