forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

What is elastic rebound
Experts agree that the minimum time period for cardiorespiratory benefit from exercise is _______ minutes.      A. 20B. 10C. 60D. 30
plrase help a little stuck here
Rick knows that 1 cup of glue weighs 1/18 pound. He has 2/3 pound of glue. How many cups of glue does he have?
Tell the value of the underlined digit 9,000,009 the first 9 is underlined
a giraffe can run 32 miles per hour. what is this speed in feet per second
Through (-2, -2) parallel to 2y-x=7
A three-carbon alkene contains two double bonds. Predict its molecular formula
What are the layers of the atmosphere from closest to farthest from Earth's surface?
Divide 33 photos into two groups so the ratio is 4:7. How do you properly write the answer? 4 7 4 7 4 7 4+4+4=12 7+7+7=21 12+21=33 Is th