niyahbando39
niyahbando39 niyahbando39
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ellen can purchase 5 apples for $1.75. How many apples can she get for $1.00

Help!!!

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

She can get 2

Step-by-step explanation:

2 multiplied by 35 equals 70 and 3 multiplied by 35 is 1.05 so Ellen can only get 2 apples

Hope it helps :)

Brainliest pls? Have a good day/night

Answer Link

Otras preguntas

Mr fairfax ordered 3 large pizzas for a class party. Group A ate 6/6 of the first pizza, and Group B ate 8/6 of the remaining pizza. During the party, the class
European nations were able to keep most of their colonies after World War II. a. True b. False
Which type of information is best represented by a chart?
In what ways should an electronic or scanned resumé differ from a printed resumé? None, both are preprinted forms supplied by the employer. Special formatting
write using exponents (-2)(-2)(-2)(-2)(-2)
Actions that are reactions to a stimulus are called _____________________.
When used as an energy source in a nuclear power plant, uranium is burned in a similar way as one would burn wood or coal for energy. a. True b. False
Please help!! I've been on this question for quite a bit and I have an idea of what the answer is, but I'm not positive it's right.
Sean says that pronunciation is the way you form your words. Steve says that enunciation is how you say each syllable. Who is correct? A. Steve B. Both Sean an
Television is more effective than radio in influencing public opinion because on the television you can see the speaker and observe his movements and gestures.