dannaesquer09 dannaesquer09
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Hamid bought 4.5 pounds of strawberries. The total cost of the strawberries was 8.10. How much did each pound of strawberries cost?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

1.80 per pound of strawberries

Step-by-step explanation:

8.10 / 4.5 pounds = 1.80 per pound of strawberries

Answer Link
abbymallette3 abbymallette3
  • 22-10-2020

Answer:

im pretty sure its D hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

What percentage of 50 is 10
King john is often called England’s worst monarch ever do you think he deserves to be remembered like his? Please explain your answer
Help please ill give you brainliest !!!!
I am having trouble with this question
PLEASE HELP ITS MY LAST, AND ITS DUE IN 6 MINUTES. SHOW A LITTLE WORK AND I WILL GIVE BRAINLIEST
How did family change after the emancipation
Fill in the blank: II semble qu'il______reconnaitre ses erreurs. a. sait b. peut c. sache d. a
In The Black Cat, how does Poe use first person to make the narrator seem unreliable?
Please help Find true statements
what's the theme of the book to kill a mockingbirdexplain in 2--3 sentences PLZ in your own words