prollman911 prollman911
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Body burns 120 calories for every 8 minutes of jumping rope

Respuesta :

Valentine23
Valentine23 Valentine23
  • 01-10-2020

Answer:

15

Step-by-step explanation:

If you're asking how much you're burning per minute, it would be 15 calories. 120 divided by 8 equals 15. Hope this helps! :D

Answer Link

Otras preguntas

Use the words precedent and cabinet in a sentence about the first Washington presidency
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to graph this situation, would you put
Can you extend the zero product property to non zero products of numbers? For example, if ab=8, is it always true that a=8 or b=8? Explain
Beth needs to add a 10% tip to her $12 meal. How much money does she need to add?
Let f(x) =-2x-7 and g(x)=-4x+3 find (f•g)(-5)
One inch is equivalent to 2.54 centimeters. How many inches are in 50.8 centimeters
What is the answer to 2a X 3a =
Round the following times to 1 decimal place 8.16
what kinds of organisms perform photosynthesis
Who led movements to establish the Republic of Turkey? A. Aglar Baba B. Saad Zaghlul C. Mustafa Kemal D. Gamal Abdul Nasser