Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

What type of relationship involves 2 people who don't share the same status
What is the answer to ¿Le gustaría algo más?
Who did the McNary-Haugen Bill help
According to your textbook, "let every nation know that we shall pay any price, bear any burden, meet any hardship, support any friend, oppose any foe to assure
For which audience is the following sentence most appropriate? The dialogue from Romeo and Juliet is meant to be soulful. economics class drama class math cla
Here is an idea that will recur throughout your study of the function of molecules: change the structure, change the function. you see this in enantiomers, you
Two fair six-sided dice are rolled. What is the probability that the sum of the numbers rolled is either 7 or 11?
Explain what over utilization means
Plz help! What is the constant of variation for the quadratic variation? A. 5 B. 10 C. 15 D. 25
Alfredo delivers the daily newspaper to every even numbered house in his block. If he starts at number 68 and finishes at number 512, how many papers does he de