mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

4^2 + 8 *2 the * stands for divide Answer choices A 12 B20 C8 D 16
When a customer places an order at bookbox.com, the company processes the customer's payment information, sends the order to the nearest warehouse, and ships th
which organs are associated with the lymphatic system
the equations of two lines are shown below. 3x-2y= -5 2x+3y=5 which statement about the graphs of the two lines is correct? A. The lines are parallel because th
Workers in the maquiladoras plants along the united states and mexican border make ten dollars a day which is only a fraction of what american workers were paid
which of the following is a stimulus, which is a response? a) the recess bell ringing in an elementary school b) your mouth watering at the sight of food on a p
Factorise the following algebraic expressions completely a. y4 −81 . x2 +10x +24
Divide 254 by 11.8. Round your answer to the nearest hundredth. A. 20.97 B. 21.53 C. 21.35 D. 22.07
Stone heads with grim faces probably represented a _______ god.
What does gdp tell economists about business cycles?