apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

write down any three advantage of using simple machine in our daily life​
Which situation is likely to occur in a market economy? A. People refuse to trade with each other. B. The government owns all businesses. C. There are few obsta
Decide whether a line with the given slope slants upward or downward from left to right, or if it is horizontal or vertical. m=0 .. Choose the correct answer be
Hello how are you hows ur day
evaluate joint initiative on priority skills acuisitions (jipsa)​
Which is an algebraic expression for 5 more than z?5zz + 55z + 55 - z​
What is the formula of the compound in which the atom combining ratios are: carbon : hydrogen : chlorine = 2:5:1 Enter elements in the order given: Please help
What is the solution to the system of equations graphed below? A. (0, –3) B. (–2, 1) C. (–4, 0) D. (0, 2)
Write a simplified expression for the perimeter of the rectangle
When did the marianas begin to form?