velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

if you can buy six jars of sun-dried tomatoes for $26.90, then how many can you buy with $53.80?​

Respuesta :

gajegbo0001
gajegbo0001 gajegbo0001
  • 02-10-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation: divide 26.9 by six and you get 4.48 which is the price for one then you divide 53.8 by 4.48 and you get 12.0 which is just 12

Answer Link

Otras preguntas

Jamilynn violated antitrust law by engaging in price fixing. which of these actions did she most likely perform?
Explain insurable interest and give an example
1. ¿Cuál es el tema central del texto? A) La preocupante proliferación de smartphones en México. B) La nomofobia o estrés ocasionado por el uso de celular. C) E
1. Ellie has 2/8 pound of cheese. She used 1/2 of the cheese to make tacos. Since there are 16 ounces in one pound, how many ounces of cheese does Ellie use to
What are the two central problem of economics?
The readline method of bufferedreader returns _____ when end of file is reached. group of answer choices
Waves start as a disturbance (an input of energy) in a medium (water, air, the earth etc). The energy of the disturbance is moved from the starting point to oth
A scientist discovers an unknown multicellular organism that filters microorganisms from its marine habitat for food and reproduces sexually. Which kingdom does
can someone help me please?
What is an obstacle to establishing peace between israeli and palestinian leaders?.