genesiswishropp10
genesiswishropp10 genesiswishropp10
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.80. If Austin spent $8.00 on oranges, how many did he buy?
PLSSS HELP I WILL MARK BRAINLIEST AND HELP WITH YOUR QUESTIONS PLSSSSS

Respuesta :

sapphire1000000 sapphire1000000
  • 02-10-2020

Answer: 10

Step-by-step explanation: 4.8÷ 6=0.8

8÷0.8=10

Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-10-2020

Answer: its 10

Step-by-step explanation:4.80 divide by 6 is 0.8 so each is 0.8 0.8x10 is 8

so the answer is 10

Answer Link

Otras preguntas

Name the similar triangles. ΔABC ~ ΔDEF ΔABC ~ ΔEDF ΔABC ~ ΔDFE ΔABC ~ ΔFED
What was the advantage of paved roads?
A toad croaks every 8 seconds and a frog croaks every 6 seconds they both croak at the same time after how many seconds will they next croak at the same time
a kennel has40 dogs in total , some are puppies and some are adults dogs . the ratio of puppies to adult dogs is 1:4 how many puppies are there
You perform an experiment in which you take 16 pots of strawberry plants and give half of them 1 gm of ammonium nitrate per liter of water and the other half re
I need help pleaseee!!
Juliette formed a new business to sell sporting goods this year. The business opened its doors to customers on June 1. Determine the number of start-up costs Ju
C equals 2 pi r​; Cequals62.8 ​(Circumference of a​ circle)
Subtract: 6/2x^+8x - x/4x^+12x-16 = 6/2x(x+4) - x/4(x+4)(x-1) = 6•2(x-1)/2x(x+4)•2(x-1) - x•x/4(x+4)(x-1)•x
I need a paragraph on why classical music is better than modern! I need it for a debate! Before this wednesday!