adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

What is the most famous atomic bomb in history when and where was it used?
Is the answer D?A skydiver is accelerating downwards as he falls. Earth is pulling him down with a gravitational force of 600 N downward, while he pulls the Ear
A survey of 73 college students was taken to determine the musical styles they liked. Of​ those, 27 students listened to​ rock, 24 to​ classical, and 28
Which one is it is their more than one answer.? Picture Below.
When it comes to munitions, it is important to know what ddas are responsible for and what they are not. select all items/services that fall under dda authority
The two external openings into the nose are called the
how do i write this proof?
-3.2x+9.1=4.62 Solve Two Step Equation
PLEASE HELP!! Two consecutive numbers can be represented by x and x +1. The product of two consecutive numbers is equal to 35 more than eleven times the sum of
You have 4/9 if a large bottle of cooking oil. You pour 3/5 of the cooking oil into a smaller bottle. How much of the entire larger bottle did you pour into th