preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

What is a common sense ratio of the sequence? -2,5,-18,54
PICTURES INCLUDED HELP NEEDED ASAP
You are hiking and are trying to determine how far away the nearest cabin is, which happens to be due north from your current position. your friend walks 205 ya
How is this problem set up to solve?A bottle of the medicine contains 0.5 kilograms of the medicine. One dose of the medicine is 20 grams for a child and 45 gra
What is the slope of a line that is parallel to the line whose equation is 0.5x−5y=9 0.5 x − 5 y = 9?
A building contains 50 one-bedroom units and 150 two-bedroom units. The one-bedroom units rent for $550 monthly; two-bedrooms rent for $675. The vacancy rate is
a change in one nucleotide produces a different form of hemogoblin in some people. which condition results from this change? 1. diabetes 2. down syndrome 3. sic
why is the sea levels rising
Fill in the green box please give me the full answer if possible
she was bored with the play what is the prepositional phrase