taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If you had 6 mol of oxygen and 12 mol of mercury, what would be the limiting reactant? show your work
what is the measure of 4?
Show how you would convert 500 A.U. into light-years. Someone please help I’m so lost
Hey need help on this question. Could I have a simple explaination please as I find it difficult to understand things
Explain the wife's inductive reasoning for determining her husband's level of safety at work
Which character trait is Creon’s tragic flaw? A. excessive pride B. excessive fear C. excessive greed D. excessive ignorance
IN THE GIVEN FIG, FIND THE VALUE OF x.
What is the name of CH3CH2CHMgBr(CH3)?​​
$10,000 is invested for 4 years at an annual simple interest rate of 16%.
Give the “best” big-oh notation to describe the complexity of the algorithm that prints all bit strings of length n.