hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

55÷11[120÷2{4+(10+5-7)}] Please give the explaination.​
Last year the Chester company increased their equity. In 2020 their equity was $49,136. Last year (2021) it increased to $54,912. What are causes of change in e
Got another question for ya
I Will Give you the brainiest if you answer all :) PLs help Subject: Health
What is true about the graphs of y=x(squared)-2 and y = x(squared) + 2? A.One of the graphs is 4 units to the left of the other. B.One of the graphs is position
The function notation of f (x) and y mean the same thing. True False
Please helpif you know this answer please check my other ones that r related to this one​
Which of the element pairs are in the same group? -Uranium and Magnesium -Neon and Radon -Hydrogen and Helium -Potassium and Arsenic
6. 21.9 X 0.7 what is this
Is befriending someone unknown good? Someone wants to befriend me. ​