KylerBetz KylerBetz
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

An item costs $0.11 per ounce. If the total cost of the item is $8.80, how many
ounces are in the item?

Respuesta :

debanks
debanks debanks
  • 03-11-2020

Answer:

88

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If you could choose one non-communicable disease to completely eliminate worldwide, which would it be? Explain your response. << Read Less
What is the purpose of the naturalization process? Does the process work well? In other words, does the process achieve its goals? Would you change the process
Which equation represents the formula for the general term an, of an arithmetic sequence with a first term of 8 and a common difference of 0.3? an = 7.7 + 0.
Which transition word most naturally connects the two sentences? small towns may be quiet and peaceful. _____, i prefer the hustle and bustle of a big city?
Specific immunity is associated with antibodies. True or False?
What is the perimeter of a triangle with side lengths of 8 in, 9 in, and 11 in?
What impact did the appeasement policy of the U.S., Britain, and France have on German aggression?
What are the zeros of the function f(x)=x2−5x−24 ? Enter your answers in the boxes. ___ Or ___
The graph below represents which of the following functions?
Identify the element of sensory memory that would be most useful in quickly scanning a map of a country to learn the geographical location of its states.