Bunnyscience56
Bunnyscience56 Bunnyscience56
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3and some candy bars for $2 each. You spent a total of $19.How many candy bars did you buy?

Respuesta :

bellav2016oxmjxr bellav2016oxmjxr
  • 03-11-2020

Answer:

8

Step-by-step explanation:

19 - 3 = 16

16÷2 = 8

You bought 8 candy bars

Answer Link
DarinkaGalaviz DarinkaGalaviz
  • 03-11-2020

Answer:

8

Step-by-step explanation:

You First have spent 3$ on a magazine then $2 for each candy bar in total u had 19$ spent so first u mulitply 8x2 which 16 now 16 + 3=19

Answer Link

Otras preguntas

Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O