bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

what is the factor of 24 but not a multiple of 8
Fossils give scientists information regarding the living conditions and characteristics of organisms that were found on the earth thousands of years ago. how ca
If you are suddenly caught driving in a massive downpour, you should: drive until the storm passes stop in the middle of the road until the storm passes pull ov
Which is the correct substitute for the underlined words? el duque ama a la duquesa. a. est b. sta c. est s d. esta
Use this image to answer the following question. When government sets a price for a good above equilibrium, there will be economic growth. economic loss. a shor
if you ping a device, you are using the______protocol
Question 12 (Multiple Choice Worth 3 points) (02.02 LC)Exercising above your target heart rate zone may increase chance of injury decrease lung capacity inc
who started calling them 'founding fathers'?
what is a threat by opponents to disrupt a meeting or demonstration called
A fourteen-line poem written in iambic pentameter is called _____.