kittyqueen887
kittyqueen887 kittyqueen887
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

This package of sliced cheese costs $2.97. How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice?

Respuesta :

wheellau000
wheellau000 wheellau000
  • 01-12-2020
$53.46 would be the cost of a package with 18 slices of cheese! Hope this helped! Mark if correct!
Answer Link
ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 01-12-2020

Answer:

$53.46

Step-by-step explanation:

The answer is 53.46 because 2.97 multiplied by 18 is 53.46

Answer Link

Otras preguntas

Japanese aggression toward China and Russia in the 1930s is most closely related to the concept of Lebensraum. isolationism. Mein Kampf. appeasement.
Scientists once believed that Tyrannosaurus rex dragged its tail along the ground. Today, they know that T. rex did not drag its tail but held it aloft, above t
Any number that is divisible by 4 is divisible by 8. Find a counter example to show that the conjecture is false
Cowboys borrowed their dress, skill sets, and tools from which of the following cultures?
Where were new immigrants mainly coming from in the late 1800s
Civil society refers to
Which of the following statements concerning the North Africa region is NOT true? Tourism is the main economic activity of Libya. North Africans are conflicted
what is an imperative sentence? a. Asks a question B. Shows emotion C.makes a statement D.makes a request
In 1917, Congress passed a law over President Woodrow Wilson's veto that said that those who were over age 16 and unable to pass a(n) __________ test could not
Who created the first European settlement in Greenland? the British the French the Spanish the Viking