tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

What prompted Indians to relocate to London and the United Kingdom?
what are the zeros of (x-2)(x^2-9)
In the book (animal farm) write the seven bad habits of man that major proclaims animals should not emulate or copy what are one or two of these rules that mi
solve for x: 2xsquared+4x-16=0
a sphere is circumscribed about an 8-inch by 8-inch by 8-inch cube. Find the volume to the nearest cubic inch.
a book sits at the top of a bookshelf is this question kinetic or potential energy
Which nuclides are used to date the remains of a once-living organism? (1) C-14 and C-12 (3) I-131 and Xe-131 (2) Co-60 and Co-59 (4) U-238 and Pb-206
Work out 5/8 of 10 litres
What is the total number of electron pairs shared between the two atoms in an O2 molecule? (1) 1 (3) 6 (2) 2 (4) 4
What does an a really good introduction need to include?