jsahcharles123 jsahcharles123
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Jake decides to mow lawns for the first two weeks in June to earn money to buy a new bicycle . If the bicycle cost $153.73 and jake chargers $10.25 to mow each lawn, how many lawns will he need to mow in two weeks to buy the bicycle?

Respuesta :

jayomillion10
jayomillion10 jayomillion10
  • 02-12-2020

Answer:

14

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Moira uses 3/4 cup four and 2/4 cup sugar in a recipe. Which statement correctly compares the fractions? A) 3/4 > 2/4 B) 3/4 < 2/4 C) 2/4 = 3/4 D) 2/4 &
Where are cattle raised in Brazil? north south east west
Please answer the both questions which is Grindded response and Short response
Approximately how many calories should a person who weight 160 pound consume per day
The difference between a $20,000 and $30,000 annual salary over a lifetime
20 is what percent of 40 show ur work
Make n the subject of the formula M=3n
What is the title of this cartoon?
Please help me out on this question
Anya makes 14 baskets during her game. some of these baskets were worth 2 points and others worth 3 points. in total, she scored 30 points. write and solve a sy