jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

2. Rajah menunjukkan lintasan alur cahaya bergerak dari C blok plastik ke udara. Kira; a. indeks biasan plastik b. laju cahaya dalam plastik plastik udara 55° 3
5 Using the formula for the volume of a cone, express r in terms of V, h, and .
algebra 2x add 7 - 0x add 3
what are the wave length, frequency,and amplitude of sound waves & how to know them? ​
what's the best apk to get money ?​
osteoporosis sometimes causes a spinal deformity called __________.
Write me an essay on the topic: "A human is born twice, once from his mother and again from his own existence and body" Im giving 100 points for this btw for fu
Handwritten solution required
Rafael needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 36 spoons for $1.54. Brand B has a box of 48 spoons for $1.66. Find the unit price for each brand. Then
Please Help ASAP! (See Attached) - Brainliest + 100 pts!!!