petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

Minimalist composers use repeating ___________ and harmonies that change gradually.
When a resistor with resistance r is connected to a 1.50-v flashlight battery, the resistor consumes 0.0625 w of electrical power. (throughout, assume that each
Describe the organization of our solar system
The volume of the tank is 1890 L, and the density of seawater is 1.03 g/cm3. What would be the mass of the water in the fish tank?
You randomly select one card from a​ 52-card deck. find the probability of selecting a redred fivefive or a redred fourfour.
Several local bands come together to perform an all day free concert in the park. there are 300 people in the crowd at the beginning of the concert. the number
Which statement is true about the function f(x) =
which of thw following are remote interior angles of <1 check all that apply
A liquid that occupies a volume of 0.820L has a mass of 2.56kg. what is the density of this liquid in kg/L
What is the value of x? (x + 40)° (3x)° A. 20 B.35 C. 60 D. 70