alan1017 alan1017
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Sarah and Jack are selling popcorn and cotton candy at the State Fair. Sarah sold 3 bags of
popcorn and 9 sticks of cotton candy for a total of $75. Jack sold 8 bags of popcorn and 5
sticks of cotton candy for a total of $67. Which is cost of the popcorn?



Respuesta :

thomas4238
thomas4238 thomas4238
  • 03-12-2020
Bag of popcorn is $4 and cotton candy is $7
Answer Link

Otras preguntas

how do you make 8.25 a whole?​
Is this an example of a unit rate? 45 miles per hour. Yes or No
4y - 3 + 2y = 7y + 2
PLEASE HELP QUICKLY!! Which of the following statements, about projectile motion is false. Select one: O a. How fast an object falls depends on its mass. O b. T
Almost all of the world's oceanic coastlines show evidence of ________ during the past 15,000 years.
if you were writing something for people who need it what would you put on it and please explain your answer
if PAID 24 DOLLARS FOR 4 MOVIE TICKETS HOW MUCH WOULD IT BE FOR 12?
A person accused of a crime has the right to a ———- and ——
Drag each statement to the correct location in the table. Not all statements will be used. Which items represent the percelved successes of the Preparedness Mov
Do fats contain nitrogen.