vjbred vjbred
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

The Suarez family paid $12.00 for 3 movie tickets. How much would they have paid for 12 tickets?

Respuesta :

lyss505domi
lyss505domi lyss505domi
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 is 4 so each ticket costs $4 and 12x4=48

Answer Link

Otras preguntas

18 cookies were evenly distributed between 3 people what is the unit rate
Contact lenses improve lives. contact lenses are an example of a(n) _______________. (1 point)
What is the maximum amount of variables in a exponential equation A.1 B.2 C.3 D.0
A veterinarian wishes to use 132 feet of chain link fencing into two smaller rectangels having the same lengths and same widths. of the total enclosed anrea is
relate the structure of water to its ability to act like a solvent
I have a picture attached please answer
Proton pumps are used in various ways by members of every domain of organisms: bacteria, archaea, and eukarya. according to evolution theory, what does this mos
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
Can someone help me? [tex]interger \: refreher \: homework[/tex](Try to explain who you do these. I don't really understand this.)
mass=1.01 kg; volume =1000cm3