brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct product. (x 2 + 6x + 9)(3x - 1) 3x3 + 17x2 + 21x - 9 3x3 - 17x2 - 21x - 9 3x3+ 19x2 + 27x + 9 3x3+ 19x2 + 9x - 9
What is this bottle, it has no label and the color is like yellow but clear at the same time
What's angle ABF ? Plzz help
The late nineteenth-early twentieth century saw
What are the roots of y^2 - 7y - 18 = 0y? A) 9, -2 B) 9, 2 C) -9, -2 D) -9, 2
A comet's tails always point ___ from the sun. Please help me fill in the blank!
where did the d-day invasion take place?
Solve this problem in your notebook using all four steps. Harvey is 3 times as old as Jane. The sum of their ages is 48 years. Find the age of each. all i reall
90% as a fraction or mixed number in simplest form.
Which of the following insurance types will cover the possessions inside your home?