burgoscm
burgoscm burgoscm
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Amelia needs to buy some dog food. At the nearest​ store, 5 bags of dog food cost ​$26.25. How much would Amelia spend on 3 bags of dog ​food?

Respuesta :

trinitycahoon
trinitycahoon trinitycahoon
  • 04-01-2021

Answer:

15.75

Step-by-step explanation:

first figure out how much each bag is (5.25) so 26.25 / 5

then multiply by 3

= 15.75

Answer Link
hopkinsrachel0829
hopkinsrachel0829 hopkinsrachel0829
  • 04-01-2021
15.75 is the answer.
Answer Link

Otras preguntas

how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?