mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

What is sars-cov-2 nucleic acid type
QUESTION 2 Five hundred years ago, what proportion of children died before the age of 5? O 1 in 3 O 1 in 100 1 in 50 O 1 in 1000
Katie Simpson: Do you have time to meet this afternoon? Carl Mendoza: Sure. What’s up? Katie Simpson: We need to finalize the Bakersfield offer. 2:00? Carl Mend
An automotive plant makes the Quartz and the Pacer. The plant has a maximum production capacity of 1200 cars per week, and they can make at most 600 Quartz cars
Graph the equation y=−4x+3 by plotting points.
Given p(x) = x4 + x3 - 13x2 - 25x - 12 1. What is the remainder when p(x) is divided by X - 4? 2. Describe the relationship between the linear expression and th
Which professional helps individuals and families minimize risk?
Enter the coordinates of the point on the unit circle at the given angle. 150 degrees. please help!
core: 0 of 1 pt9 of 9 (0 complete)HW Score: 0%, 0 of 9 p.7.29Skill BuilderQuestion HelpThe supply function and demand function for the sale of a certain type of
Simplify [tex]$\frac{2\sqrt[3]9}{1 + \sqrt[3]3 + \sqrt[3]9}.$[/tex] $\frac{2\sqrt[3]9}{1 + \sqrt[3]3 + \sqrt[3]9}.$