rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

What is “the great highway of nations” to which Madison is referring?
Please help hurry What is another term for lifestyle? A. Personal behavior B. Inherited traits C. Risk factors D.All of the above
Nita wants to buy a new keyboard for her computer. She will buy the keyboard when it is on sale for under $50. Write an inequality that describes k the price in
Help with this geometry question, thank you . Only answer if your sure , thank you again
Which type of specialised cell contracts and expands to create movement? (can't be a sperm cell, red blood cell, nerve cell, root hair cell, white blood cell or
What is an non-example of limited government
a supporter of the Bolsheviks would mostly likely disagree whitch statement
how was mining and cattler ranching in the american west related to population growth and stated hood
What is the main reason there is more variation between N, P, As, Sb, and Bi? they are in different periods there are varying classifications of material differ
Why did Georgia invest heavily in railroads before the Civil War? Question 14 options: a.to transport slaves b.as a preparation for war c.to attract No