bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

The Crusades were fought for the control of several cities and ports, but the main target was ___________.
Ustedes___ (estudiar) en la biblioteca
One of the most significant impacts of the increased use of chemical fertilizers, herbicides, and pesticides is __________. A. a decreased need for irrigation B
when he hears the songs douglass always feel
Biomechanics is the study of which of the following?
Biomechanics is the study of which of the following?
Solve for W T= sqrt(5/(wc)
The condition of two sides congruent always creates what kind of triangle?
Which of the following people is a member of the bourgeoisie? a. A homeless person b. A factory owner c. A janitor d. A factory worker
Which of the following was a feature of Athenian democracy during the 5th century b. . a. ll citizens had the same wealth and social status. b. he number of vo