zozoguiza zozoguiza
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

A box of 15 cookies cost $9. What is the cost for 1 cookie

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-02-2021

Answer:

$0.60

Step-by-step explanation:

given :

15 cookies ---------> Costs $9

1 cookie -------> Costs $9 ÷ 15 = $0.60

Answer Link
aestheticjohana
aestheticjohana aestheticjohana
  • 01-02-2021

Answer:

The answer is 60 cents

Answer Link

Otras preguntas

Eva makes a few dozen cupcakes and sells them for $8 a dozen. Which function represents the relationship between the money Eva earns, m, and the number of dozen
In an experiment, a student mixed a substrate and an enzyme. Which statement BEST explains the reaction? A) The enzyme binds to the active sites on other enzyme
Which answer shows these decimals written in order from greatest to least? 23.697 23.72 22.8 A. 23.72 > 23.697 > 22.8 B. 22.8 > 23. 72 > 23
comment résoudre 0,042 + 23250 < 0,074 + 20300
Under the feudal system, who owned the land (known as a fief) provided to a knight in exchange for money and loyalty? A. caliph B. serf C. vassal D. lord
Which expression is not equivalent to 6^3/6^6? 1)1/6^2 2)6^-3 3)1/216 4)1/6^3
.................................
Why has the salad bowl replaced the melting pot as a metphor for american multiculturalism?
Which number is between 1/7 and 0.2? A) 9/35 B) 6/35 C) 2/9 D) 1/9 Thanks!
a machine takes 4.2 hours to make 7 parts. at that rate how many parts can the machine make in 28.8 hours