theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

Your lifelong health can be affected by good nutrition because good nutrition can
Felicia wrote, . . . I’ve dreamed since childhood of working on a ranch . . . where thoroughbreds were raised. Where should quotation marks be added? before the
discuss briefly what does this test (NBT) entail
evaluate the impact/effects of fraud and corruption on a country
Urbanization and immigration kept United States factory workers available. a. True b. False
3/8 is greater or lesser than 4/10
We named our business after the Greek Goddess Artemis. Which word should be lowercased to make this sentence correct? Goddess Artemis We Greek
Dissolved minerals trapped in magma under tremendous pressure provide the force for a volcanic eruption.
Which was a key to writing and ratifying the u.s constitution
How many houses of legislature were set up under the Constitution