oxyukolesya
oxyukolesya oxyukolesya
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Wheeler bought 12.42 Gallons of gas this morning.
If he spent 35.89 on gas, how much did the gas cost per
gallon?
How much did the gas cost per pint?

Respuesta :

ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

12.42 Gallons = 54.58 L

=> the gas cost per = $35.89/54.58 l = $0.6575/ l

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the best definition of simile? figurative language using one concept to directly mean another figurative language comparing two differ
I don't understand what im supposed to find? Isnt the math correct?​
Fungi are different from plants because ____. A) Fungi do not have a metabolism. B) Fungi do not photosynthesize and plants do. C) Fungi do not grow and develop
Please please help! I will give brainliest if I can, to whoever answers the best!
A radioactively labeled protein is made by cells and followed through various organelles in the secretory pathway. After six hours, all of the radioactivity is
Él compra los libros. Él los compra. Él las compra. Él lo compra. Él la compra.
The answer to this equation
A certain atom has 26 protons, 26 electrons, and 30 neutrons. It mass number is?
What is the lyric cycle?​
Which expression is equivalent?