moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

What were the Developments in transport in the Industrial Revolution? Giving Brainliest :P
5. RELATING IDEAS Carbon and oxygen react to form carbon monoxide: 2C+02-→ 2CO. What mass- es of carbon and oxygen are needed to make 56.0 g CO? Which law does
Vancouver's population has increased for all of these except​
Stocks X and Y have the following data. Assuming the stock market is efficient and the stocks are in equilibrium, which of the following statements is CORRECT?
what method can you use to calculate 40÷7 fast?​
-6x+9=4(5-x)please help MEH!!!!!....​
How does perfect competition benefit society
Using a WHILE loop write a program that asks the user to guess your favorite number. The program should end when the user guesses correctly, but otherwise provi
In either freshwater or marine biomes, which regions would you expect to have the HIGHEST productivity? in the middle depths of the biome just below the deepest
What is this senes impact on the audience select two options on Julius Caesar act 2 sene 1