inkiko
inkiko inkiko
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Fuji apples cost $3.00 per pound, and Golden Delicious apples cost $2.00 per pound. A childcare center purchases 30 pounds of a combination of the two types of apples for a total of $80.

Respuesta :

rhondawatkins73 rhondawatkins73
  • 03-02-2021

Answer:

she bought 14 fugi and bought 16 golden delicious

Answer Link

Otras preguntas

what kind of region is the fertile the crescent?
The Fourth Amendment states that a reasonable search and seizure must
If y has moment-generating function m(t) = e 6(e t −1) , what is p(|y − µ| ≤ 2σ)?
Briefly explain ONE similarity between Roman law and Hammurabi’s code
An atom has 29 protons, 29 electrons, and 35 neutrons. What is the mass number of the atom?
convert the Dimensional Analysis Problem Convert 12 days into seconds Will GIVE BRAINIEST!
Northern europeans have a higher rate of what disease?
What percent of us high school students have never tried marijuana?
vicki drives to and from the gym 2 days a week. The distance from her home to the gym is 13 miles. Over the course of 2 days, her car uses 1/8 of a tank of ga
The most highly fortified foods available for purchase are: