mariahharris1234 mariahharris1234
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper buys grapefruit at the grocery store. The cost of 12 pounds of grapefruit is $18.00.
What best represents the cost of grapefruit per pound?

Respuesta :

gia23760
gia23760 gia23760
  • 03-02-2021

Answer:

$1.50 a pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which is a theme of the Iliad? A. History is written by those who win great conflicts. B. True heroes have no weaknesses. C. Do the best you can with the time y
Find the volume of a cylinder made by rotating a rectangle with a width of 5 feet and a length of 8. Round to the nearest whole number
Angela earns x dollars an hour. On Friday, she worked 6 hours. On Saturday, she worked 8 hours. Which expression shows how much she earned both days ? A. 6x +
expand and simplify (2+3i)(4-I)
A person's liver is not secreting bile. This would result in which of the following? A. Lacteals are not able to absorb carbohydrates and proteins. B. Capillari
Which personal pronoun agrees with the antecedent in this sentence? Everybody who participates in the boys' soccer camp must bring __________ own bag lunch. A.
Which answer corrects the error in capitalization? On January 1, 1863, Abraham Lincoln issued the Emancipation proclamation. A. Proclamation B. emancipation C.
Describe and account for the changes in the American presidency between 1960 and 1975, as symbolized by Kennedy’s “Camelot”, Johnson’s Great Society, and Nixon’
Find the volume of a cylinder made by rotating a rectangle with a width of 5 feet and a length of 8. Round to the nearest whole number
what is 21% of 30.00