siriazizi07 siriazizi07
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $0.60 to run a fan for 4 hours. How much does it
cost to run the fan for 6 hours?

Respuesta :

leonardotorrico03
leonardotorrico03 leonardotorrico03
  • 03-02-2021

Answer:

0.90$

Step-by-step explanation:

4hour=0.60

6hour=x

x=(0.60×6)/4

x=0.90$

Answer Link
rajagrewal768 rajagrewal768
  • 02-06-2022

The cost to run the fan for 6 hours is $0.90.

What is the cost?

The value of money that has been used up to produce something or deliver a service, and hence is not available for use anymore.

How to solve?

4hour=0.60

6hour=x

x=(0.60×6)/4

x=0.90$

Learn more about Cost:

https://brainly.com/question/15301858

#SPJ2

Answer Link

Otras preguntas

There were six major battles in the Civil War. True False
Under his leadership, they formed a Free French government
How do I solve 3a=57
You and 3 friends order a pizza, 4 large drinks, and a loaf of cheese bread. You split the cost evenly with your friends. What order of operations would you use
what does lysosomes look like
whats the noun in the sentence 'wendy located her housekeeper'
Help The sum of two numbers is 200 and the two numbers are in a ratio of 4:6.Find the larger number.
What is the country that controlled Florida at one time?
What was the Safavid empire known for? A. The empire had a carefully organized legal code and a well-trained army. B. The inhabitants of the empire experienced
Find the molarity of the following solutions: 0.5 moles of sodium chloride is dissolved to make 0.05 liters of solution.