nailan24mack
nailan24mack nailan24mack
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Yang purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price, how much will 7 pounds of grapefruit cost?
A
$0.98
B
$3.50
C
$6.86
D
$7.98

Respuesta :

ilt9520 ilt9520
  • 03-02-2021

Answer:

C. 6.68

Step-by-step explanation:

One grapefruit is 0.98 so we know so we multiply by 7 and get 6.86

hope this helped

Answer Link

Otras preguntas

Slaves were able to show resistance to the institution of slavery in a few ways. Which of the following was the most popular form of resistance?
Find the area of triangle AOB
How did the artist use value in the artwork "Blue Fox" by Franz Marc? What was the effect of that usage on the artwork?
The Perpendicular to Parallels Theorem proves that _____. A. alternate interior angles are congruent B. congruent angles are equal C. two lines are perpendic
Find the value of x A.25 B.85 C.75 D.105
who discovers the Judaism religion
Match the given skills or traits to their description
What is the The area that includes everything between the cell membrane and the nucleus of a cell
how were the Japanese able to surprise the ya at pearl harbor?
what is the current issue of the 11th amendment?