f21126281 f21126281
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Aubree bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $3.48 and a 6-pack of juice bottles. The total cost before tax was $9.78. How much was each bottle of juice?

Respuesta :

blasiiantingz
blasiiantingz blasiiantingz
  • 04-02-2021
Each bottle of juice was 1.11 because 3.48 x 6 is 20.88 - 9.78 = 1.11
Answer Link
williamsmelik314 williamsmelik314
  • 16-02-2021

Answer:

the answer is 1.05$

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are the limitations of using stomach contents in forensic investigations?
Escoge todas las respuestas correctas: ¿Qué son algunos animales que dañan a las especies indígenas de las islas Galápagos? n las tortugas o los gatos n los per
Plzz help,i will mark you as brainlist​
Help help help help help help help help please please help help
what is economic????​
Would you rather eat a whole food or a processed food? Which kind of food is healthier for you? Whole foods include fruits, vegetables, whole grains, dairy, egg
Can anyone help me with this also the moo is moon
can someone help me how to change it into a investigative question​
Describe why the first year of college is the most critical year?
Please help! I will mark as brainliest IF answer is right. <3