KNGD4714 KNGD4714
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 1 1/4 pound package of turkey for 9 dollars what is the price of the turkey in the package

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 05-02-2021

Answer:

$7.2

Step-by-step explanation:

Given data

Weight = 1 1/4

convert to simple fraction= 5/4 pounds

The cost of 5/4 pounds of package = $9

Let us find the cost per pound

cost per pound = 9/5/4

multiply by the multiplicative inverse of the denominator

cost per pound = 9*4/5

cost per pound = 36/5

cost per pound = $7.2 per pound

Hence the cost of 1 pound of the package is $7.2

Answer Link

Otras preguntas

write in decimal form fourteen and eighty-Four hundredths
What was the major purpose of the Truman Doctrine?
name a metal that doesn't conduct electricity
What's the other term for: lacking respect; scornful
which designer started as a fashion illustrator before focusing on industrial design?
example of onomatopoeia in the seven ages of man
Which chemical equation best describes the reaction of potassium metal with fluorine gas to form solid potassium fluoride? A. K(s) + F2(g) → KF2(s) B. K(s) + F(
which designer started as a fashion illustrator before focusing on industrial design?
What's the word for looking down on others; proud and scornful
name a metal that doesn't conduct electricity