lexi56546 lexi56546
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

I need to know which is a better deal and the answers as to how much each is plz hurry I’m being timed.

I need to know which is a better deal and the answers as to how much each is plz hurry Im being timed class=

Respuesta :

AlyssaTN
AlyssaTN AlyssaTN
  • 04-02-2021

Answer:

1) Option 2

2) Option 2

3) Option 2

Is it weird that they are all option 2?

Step-by-step explanation:

3 cans for $1.49 - $1.49/3= around 50 cents per can

5 cans for $2.39 - 2.39/5= around 48 cents per can

24 ounces for $2.25 - 2.25/24= around 9 cents per ounce

40 ounces for $3.37 - 3.37/40= around 8 cents per ounce

4.4 pounds for $2.35 - 2.35/4.4= around 53 cents per pound

10 pounds for $4.99 - 4.99/10= around 50 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

in What types of environments would you find protists
Germany took over what country after the Munich Conference from 1936-1941
You create 15 centerpieces for a party in 5 hours. a) what is the unit rate? b) how long will it take you to make 42 centerpieces? Help Please :)
Which one of the following lines is written in iambic pentameter? A. "And sorry I could not travel both" B. "When the proofs, the figures, were ranged in column
how does the slope of a road affects a persons driving
Tonya runs 8 kilometres in 60 minutes. At a rate how long would it take her to run 2 kilometers
What states made up the upper south?
what effect does an increase in atmospheric carbon dioxide, the most common greenhouse gas, have on global warming?
Volcanoes _____. are caused by weathering are caused by tsunamis cause liquefaction are both constructive and destructive
In eukaryotic cells, the timing of the cell cycle is regulated by