isabelanders32 isabelanders32
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

When 6 pounds of coffee cost $4.68, how much will 3 1/2 pounds cost?

Respuesta :

yamanm1105
yamanm1105 yamanm1105
  • 04-02-2021

Answer:

2.73

Step-by-step explanation:

Have a great day! I just put it down to cost per pound and and then multiplied by 3 1/2 and got the answer. :)

Answer Link
heyyoitssushi
heyyoitssushi heyyoitssushi
  • 04-02-2021

Answer:

$4.48

Step-by-step explanation:

6/4.68 = 1.28205128205 = 1.28

3 1/2 x 1.28 =

3.5 x 1.28 = 4.48 =

$4.48

Answer Link

Otras preguntas

Compare and contrast an electromagnet and a permanent magnet.
3x-150=1778. Help me please I need help bad
What kinds of activities made up the early economies of the North American colonies?
How many cups are in 1 gallon of water
which is an example of a physical change* metal rusting*silver tarnishing* water boiling* paper burning
Douglas wants to draw a circle graph showing the favorite colors of his friends. When he polled his friends asking each their favorite color, 25% of his friends
7kg of soybean oil which costs $4/kg was combined with 14kg of canola which costs $1/kg. Find the cost per kg of mixture.
Force and Motions: Pushes and pulls of all kinds are________.
what are the steps to evaporation but without heat just evaporation steps to follow
BY using eight eights  and addition only can you make 1000?????/