casettape casettape
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada


7 watermelons cost $8.96. How many full watermelons can you buy for $20.

Respuesta :

shinobi1828
shinobi1828 shinobi1828
  • 04-02-2021

Answer:

If each Watermelon costs $8.96, you can buy two

Answer Link

Otras preguntas

the verb tense of the sentence "they will have already taken the test" is which of the following? a. future past b. present perfect c. future perfect
What is the simplest form of the radical expression?
The function M(s) = 225 + 0.65s represents the material cost of manufacturing gardening scissors when s scissors are produced. The function L(s) = 54 + 1.15s re
which nations conducted the nuremberg trials in the years following world war ii to punish nazi war criminals? a) the soviet union and great britain b) the unit
The gas tank in Sharon’s car can hold up to 16.5 gal of gas. About how many liters of gas can the tank hold? 1 L≈1.06 qt 3.9 L 4.4 L 62.3 L 70.0 L
A surfer drives his dune buggy out into the sand dunes. He follows his compass 10 miles due north and then turns due west. If he ends up approximately 35 mi fro
Waves in the ocean transfer energy in which direction? in the same direction as the wind is blowing in the opposite direction that the wind is blowing in th
Give me a minimum 2 ways you can exercise power over you government.
express angular displacement in radians
What is the momentum of a 50-kilogram ice skater gliding across the ice at a speed of 5 m/s? (1 point) 10 kg • m/s 500 kg • m/s 50 kg 250 kg • m/s