samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

What statement best summarizes the plot of the Divine Comedy?
Pls help me answered this paper. I already answered A but I'm to lazy to answers the rest. SORRY ;-; lol
In order to achieve his pro-business goals, President Harding sought to reduce _________ on the wealthiest Americans.
What is the quadratic formula
How did the mining industry affect future industries in the Indian Territory?
If a cheetah is a big cat than what else is a big cat
Answer both please......
What belief system does the human in this figure in this poster represent? A)Fascism B)Nazism C)Communism D)Socialism
explain how a bar graph and a picture graph are alike
A small fountain holds 38 gallons of water in 4 equal-sized sections. How many gallons of water are in each section?