Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

what does "denial of affection" mean?
Enlist the three factors that have initiated different types of farming methods.
The width of a rectangle is 7 units less than the length. The area of the rectangle is 18 units. What is the length, in units, of the rectangle?
Which are equations? CHECK all that apply. X+3=12 Z/7+1 25-q 6g=18 2/3m P/3.5=2.25 9=100-f K divided by 5.8
Which word best reflects the tone of "The Cask of Amontillado?" comical light-hearted spooky sinister
Need to find angle z please help. Angle x and y are 56 degrees.
Will be rewarded with 20 points!! Help Write a 500 to 700 word persuasive/ argumentative essay. ** Is studying "on line" better than attending school? (Do not
Please help. I will make brainlest award for the correct answers
Which country has water scarcity?A. CanadaB. Germany C. BrazilD. Argentina. Please, help me. ​
PLEASE HELP ME WITH THIS & IT DUE tomorrow. ONLY DO 2 AND 3!!!! PLEASE AND THANK YOU!!!