pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

How does economic factors affect business.
A plant's photoperiod is the amount of time each day that the plant receives sunlight. A plant with a 12L:12D photoperiod receives 12 hours of light and 12 hour
Magnesium sulfate can be made by reacting magnesium metal with an acid . A gas is also produced . Name this gas
Which person best represents the value of Romanticism
Republicans have always been social conservatives...t or f?
The ratio of X's to Os is 15 over 6. Use the image below to determine another ratio for X's to O's:
Which statement would most likely be supported by someone who agreed with socialist philosophy?
An internal control narrative indicates that an approved voucher is required to support every check request for payment of merchandise. Which of the following p
How to determine the rate of change from a table
The following are all examples of classification systems except: Select one: a. MEDCIN b. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition (