asrodriguez410
asrodriguez410 asrodriguez410
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen donuts cost $2.99. To the nearest cent, what is the cost of 1 donut?

Respuesta :

cartertownsend44 cartertownsend44
  • 01-03-2021

Answer

25 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
rodriguesnatalie24
rodriguesnatalie24 rodriguesnatalie24
  • 02-03-2021

Answer:

that person is correct, each donut is only .25 cents because every 4 donuts are $1, multiply 4 by 3 and you get 12, 12=dozen. Since the total price is $3 it makes sense that each donut in .25 cents and every 4 donuts $1

HOPE THIS HELPS AND HOPE THIS MAKES SENSE!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

Natalie wants to find the amount of plastic she needs to cover the base of a conical container. The cone is 8 inches tall and makes a 63° angle with the base. W
reason why many adult children still live with there parents essay
why does the poet hate the winter season in the second part of the poem?​
What are the statutory requirements for a pour-over gift into a trust? a) No requirements b) Must be in writing c) Must be notarized d) Requires court approval
what does x=, im very stuck on this
A two-digit number is such that the sum of its digits is 1/8 of the number. When the digits of the number are reversed and the number is subtracted from the ori
Where is the list of attribute types? O Diagram O Table O Relationship O Glossary
Which two are functions?
Write an inequality for the graph below.
convex or concave polygon?