iperezhuerta7950
iperezhuerta7950 iperezhuerta7950
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Respuesta :

annahardee2232
annahardee2232 annahardee2232
  • 01-03-2021
4.48\7=.64
6.40/.64=10
The answer would be 10
Answer Link
oriellamarie
oriellamarie oriellamarie
  • 01-03-2021
Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40
Answer Link

Otras preguntas

The present revolution (in Cuba) is but the successor of other similar insurrections which have occurred in Cuba against the dominion of Spain ... each of whic
What issues forced the delegates to the constitutional convention to compromise? select two correct answers
What kind of education system did thomas jefferson envision for america?
Find x in circle O (The figure is not drawn to scale)​
Why do we need a woman's history month? why don't we need a mens history month?
how many countries are there in the world?​
Important rock and roll artist and groups in the 1990s and early 21st century
Important rock and roll artist and groups in the 1990s and early 21st century
What do ferns and gymnosperms have in common?They are all vascular plants. Reproduction depends on birds, bees, and other animals. They all produce seeds. They
Find the gradients of lines A and B.​