jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

If you encounter flashing red lights at a railroad crossing, how far in advance of the crossing will you need to stop in order to remain safe?
Robert carneiro's theory of environmental circumscription holds that
What are some ways in which companies can attract and retain employees?
Elements in the noble gas family are considered stable because
Where is tenessine on the periodic table?
what method did the union use to stop south cotton trade
An important function of the house majority leader is to __________.
People have little incentive to produce a public good because
Take a look around your house and identify household products that work by means of an enzyme. name the products, and indicate how you know they work with an en
Why does epithelial tissue require a connective tissue?